PRE MUZIKANTOV

Prosíme všetkých účinkujúcich Rockového záberu aby boli na mieste aspoň jednu hodinu pred svojim plánovaným vystúpením podľa časového rozpise na stránke. Ako všetci vieme v rozpise môžu nastať pod vplyvom rôznych okolností zmeny ale tým že budete v areáli všetci načas to môžeme minimalizovať. Muzikanti majú vjazd zabezpečený až do areálu festivalu, parkovanie podľa pokynov SBS.

Pódiová aparatúra, ktorú vieme zabezpečiť:

  • bicie - základná sada, nutnosť priniesť svoj rytmičák a činely
  • bass - Ampeg komplet
  • gitara - zabezpečené dve bedne 4x10, nutnosť doniesť svoj zosilňovač a efekty, prípadne kombo15. Rockový záber - RZ 2012, alebo ako nám slniečko hlávky ohrialo (ale či pozitívne?)

15.6.2012 - 16.6.2012

Camp Tilia Gäceľ

Rok sa s rockom strieda a päťnáste pokračovanie najstaršieho oravského festivalu ROCKOVÝ ZÁBER je za nami. Festival dosiahol pubertálneho veku a na na tvári organizátorov pridal ako mladý nezbedník ďalšie vrásky.


Výborné kapely, výborná organizácia, nekonfliktná SBS a skvelí návštevníci. Počasie konečne po šiestich rokoch hralo v prospech akcie. Teplota a atmosféra boli na bode varu. Domáce zoskupenia si pozvanie organizátorov zobrali skutočne k srdcu a predviedli čo bolo v ich silách, no nie každej slnko prialo :) Ale aj napriek tréme z veľkeho podia, bavili seba tak i pár fanušíkov. A prečo pár? Nechápem oravskú, ale aj celkovo Slovenskú mentalitu rockového fanušíka. Kvalitné kapely, kvalitný zvuk, dobré promo, ale návštevníkov do večerných hodín veľmi málo. Myslím, že kapely, ktoré hrajú muziku od srdca a nie pre peniaze no a v konečnom dôsledku hlavne pre Vás - fanušíkov si nezaslúžia tak malopočetné publikum. Samozrejme česť vynimkám, ale tých bolo ako som spomínal veľmi málo. Očas som mal pocit, že na druhom “karaoke” stage-i je viac ľudí než na samotných live interpretoch. Možno to bolo tým, že ku štastiu slovenského fanušíka stačí pár pív a dajaka discotéka v dedine za humnami.


Headline kapely a večerný čas vytiahol z pohodlia svojich obývačiek podstatne viac rockuchtivých fans. A bolo to cítiť na atmosfére a spokojnosti organizátorov. Katapult, Konflikt Hex, Zóna A, ale aj ďalšie známe večerné kapely vyburcovali dav k výkonu hodnému samotnej kapely v spojitosti so show na, ale aj pod pódiom. Skvelý zážitok sledovať cez tisícku rockových hláv ako sa bavia a pospevujú známe tony kapiel.


Sám za seba môžem povedať, že som už zlenivel, aby som hodnotil každu kapelu osobitne. Predsa som aj tak všetky nestihol a na to tu mame odborníkov na slovo vzatých. Čo ma ale veľmi prekvapilo, tak určite nezáujem ľudí o naše mediálne pseudo-hviezdy. Áno, možno som dosť ostrý na ich stranu, ale motanie medu okolo úst sladkými textami autorov určite davy neburcuje. Dokonca aj mladé pubertiačky ignorovali neznáme sweetsongy uhladených fešakov z podia.:)


Milé prekvapenie samozrejme v podobe polských CRYSTAL VIPER poprípade ostrieľaných GREXABAT… to bol vrchol celého záberu a myslím, že mi dáte za pravdu. Ajkeď ako sa vraví… 100 ľudí, 100 chutí. Energia týchto kapiel prekročila moje očakávania a možem si pripísať do zoznamu top záberových kapiel kľudne ďalšie.


Celková organizácia festivalu zaberie hodne času a veľmi veľa penazí, je mi ale ľúto, že si nespočetne veľa ľudí myslí o organizátoroch, že sa tým živia a preto sa pomaly v každej oravskej dedine púštaju do koncertov a festivalov. No treba si uvedomiť jednu vec. A to takú, že čím viac toho na tej našej malej oravienke bude, tým to stratí na kvalite už len kôli účasti fanušíkov. Ľudia sa jednoducho akcií prejedia. Budem samozrejme za debila ale za 10 rokov čo organizujem koncerty a festivaly nielen na Orave to badám asi najviac. Že to robíme s vidinou zárobku. Hmm… každého organizátora by zárobok samozrejme potešil ako motivácia pustiť sa do ďalších ročníkov. Žiaľ ak neprídu na akciu ľudia, je strata... Strata sa rovná nechuti organizovať niečo ďalšie a nechuť organizovať niečo ďalšie je zase nadávanie ľudí, že sa tu nič nedeje. A kolotoč rečí. Preto si dajme otázku… kde sa stala chyba (Žial odpovedať si už musíte sami za seba)


Nad Rockovým Zaberom 2013 visí obrovský otáznik a bez Vašej pomoci nedokážeme túto situáciu obrátiť na oznam o ďalšom ročníku. Zamyslime sa preto nad budúcnosťou akcií na Orave ale aj celom malom Slovensku. Je to len a len o nás, o ľuďoch. :)


Majte sa krasne a “see you next time .. maybe” ;-)


Ako každý rok, tak aj tento som sa odvážil položiť organizátorom niekoľko otázok.Spokojnosť s priebehom a celkovým dopadom akcie?
Rád by som poďakoval všetkým fanúšikom ktorí si k nám našli cestu, kapelám za výkony a sponzorom za pomoc . Samozrejme lepšie by sa nám hodnotilo keby prišlo o nejakých 400-500 ľudí viac ale na to všetko – mohlo to dopadnúť aj horšie...:)


Vieme, že zmenu areálu veľa ľudí chváli, ale nepostrehli ste ich úbytok?
Áno, bolo menej ľudí oproti minulému ročníku a to aj napriek tomu že festival bol za skvelého počasia a obavy či nás ľudia nájdu tiež neboli na mieste...


Čím to podľa Vás je?
Ťažko povedať – či zložením kapiel, či termínom, alebo sme sa jednoducho “netrafili” do toho čo by ľudia chceli počuť... Nieje to ale len náš problém, potýka sa s tým veľa lokálnych festivalov, resp. Je len začiatok leta aniektoré silno propagované festivaly sú už zrušené – aj to o niečom hovorí...


Čo tak na par dní / týždňov vypnút a nemyslieť na naše “srdcové hobby” rock ?
Nuž možno by to nebolo na škodu – čaká nás však ešte vyhodnotenie festivalu (vraátane toho ekonomického na ktoré sa nik z nás neteší) a potom pár akcií s našou kapelou TARGO tak o niekoľkotýždňovom oddychu nemôže byť ani reči.


A na záver každoročna otazka… čo buducnosť RZ?:)
Momentálne sa k tomu ani za seba ani za kolegov neviem vyjadriť – pred rokom o takomto čase sme boli “happy” z toho že ľudia si aj v daždi našli cestu na Gäceľ, teraz prevláda pocit mierneho rozčarovania z toho že ak nechceme rapídne ustúpiť z požiadavky na kvalitu ozvučenia, servisu a vylepšenia zostavy kapiel – pri klesajúcom záujme zo strany fanúšikov bude situácia asi neudržateľná...


Nedá mi to predsa len ešte poslednú otázku – čo tak zariskovať a pozvať naozaj “veľké” meno ktoré by pritiahlo davy...
Dopredu ďakujem za každý takýto tip do budúcnosti ale osobne si myslím že pozvať v súčasnej situácii svetovú kapelu za rádovo desaťtisíce euro by sa rovnalo položeniu hlavy na klát :). Ale veľmi rád by som sa mýlil...


Zhodnotil a otázky kládol Majo Žuffa, ORF


Generálny partner
Hlavní partneri
ZLATÝ BAŽANT LED display Reklamní partneri
Predajca automobilov Škoda a Seat mesto Dolný Kubín obec Oravská Poruba
Wedbesign: Oravaweb © yoky 2007; spracovanie podkladov: šidajdo+keke (targo);
foto: pišta dúha, jožo pastorek, jaro taraj, ďuro pracný, peter vrábel, oravsko (burian&grenčík), oravaweb (yoky), infoštúdio d. kubín, tono paluga
MEDIÁLNI PARTNERI:
Vellas KamaXpert TV DK Gong Pelprint Profidesign www.oravarockfest.sk www.oravalive.sk
Valid HTML 4.01!  |   Valid CSS!   |         admin